Ze všech mraků: Cloudová řešení a výhody
Cloudové aplikace nabízejí řadu výhod, a to i pro automobilové společnosti. Obrázek: Simon Ledermann, Krafthand Medien

Cloudové aplikace nabízejí řadu výhod, a to i pro automobilové společnosti. Obrázek: Simon Ledermann, Krafthand Medien

Go back

Ze všech mraků: Cloudová řešení a výhody

Cloudové aplikace umožňují výměnu a ukládání dat na externím serveru. Můžete však dělat mnohem více. Cloudová řešení se používají pro synchronizaci dat, vývoj a spolupráci a jsou centrální softwarovou platformou. Stále však existují výhrady.

V soukromé sféře se s cloudovými aplikacemi setkáváme již dlouho. Ať už se jedná o zálohu chytrého telefonu nebo o sdílení fotografií z dovolené prostřednictvím služeb, jako je Dropbox nebo WeTransfer. V podnikovém sektoru se stále mnoho lidí nechce spoléhat se na externí řešení. „Chceme mít naše data na vlastních počítačích společnosti,“ je názor v mnoha průmyslových odvětvích a na mnoha místech. Cloudová řešení přitom přinášejí řadu výhod, zejména v sektoru B2B.

Různá použití

Existují tři hlavní kategorie cloud computingu: 1. Cloudy poskytují externí hardwarovou infrastrukturu, jako je výpočetní výkon nebo paměť. 2. Cloudy poskytují přístup ke speciálním programovacím prostředím, včetně nezbytného softwarového prostředí. 3. Cloudy poskytují přístup ke speciálním softwarovým aplikacím, včetně databází, přizpůsobených například profesionálům v automobilovém průmyslu. Poslední zmíněná kategorie znamená, že například software pro dílny, včetně objednávání dílů, správy zákazníků, CRM, fakturace a zastupování, běží zcela na externím serveru v datovém centru. To má jednak tu výhodu, že se nemusíte starat o únavné aktualizace softwaru na různých počítačích. Zároveň můžete ke své vlastní centralizované aplikaci přistupovat z jakéhokoli zařízení, ať už z počítače, notebooku, tabletu či chytrého telefonu. Cloudová řešení navíc zjednodušují spolupráci – každý zaměstnanec má vždy přístup k aktuálnímu stavu. Pomocí odlišných rolí v systému má každý zaměstnanec individuální přístup a práva na úpravy. To vše šetří čas a peníze a vy jako automobilový profesionál se můžete soustředit na své hlavní podnikání.

Bezpečnost dat

Také co se týče ztráty dat nebo možného ohrožení viry jste v bezpečí. Datová centra mají vysoce výkonné záložní systémy a důkladně chrání své servery před škodlivým softwarem a vniknutím zvenčí. Koneckonců, je to jejich obchodní model. Pokud počítač dílny vypoví službu, což se občas vzhledem k vysokým nárokům v každodenním pracovním prostředí děje, jsou data v bezpečí. Pokud jde o přenos dat, používá se šifrování typu end-to-end. Vedle toho se dodržuje GDPR. Jedná se konec konců částečně o citlivá data o vozidle a zákazníkovi.
Mimochodem: Společnost WM SE má také díky cloudu RepDoc na platformě nezávislé řešení typu all-in-one pro automobilové společnosti, včetně katalogu dílů a dílenského softwaru.

Georg Blenk

Go back

NEWSLETTER