S profesionálními přístroji můžete spolehlivě měřit mnoho provozně relevantních parametrů baterie vozidla. Obrázek: Busching

S profesionálními přístroji můžete spolehlivě měřit mnoho provozně relevantních parametrů baterie vozidla. Obrázek: Busching

Go back

Správně nabito? Testery baterií a co dokáží

V moderních vozidlech pracuje stále více elektronických systémů, mnoho dalších doplňků výbavy nebo automatické systémy start-stop. Baterie je proto jednou z nejvíce namáhaných součástí. Někdy se k ovládání HiFi systému nebo jiných doplňkových komfortních systémů používají dokonce dvě baterie. Z těchto důvodů je pravidelná kontrola baterie pomocí profesionálního testovacího zařízení součástí každodenního provozu. Ukážeme vám, co tato zařízení dokáží.

Přestože je autobaterie bezúdržbová a využívá moderní olověné, gelové, flísové, EFB nebo AGM technologie, je podle statistik poruch organizace ADAC pro rok 2020 stále hlavní příčinou selhání, a to ve 41,8 procentech případů. K největšímu nárůstu defektů baterie dochází mezi pátým a šestým rokem po první registraci. Věk vozidla také odpovídá „době emigrace“ – zákazníci stále častěji přivážejí svá auta k údržbě nezávislým automobilovým společnostem. Investice do profesionálního vybavení pro testování baterií se proto vyplatí. Svým zákazníkům ušetříte překvapení. V případě pochybností by se baterie měla vyměnit.

Moderní testovací přístroje

Profesionální přístroje pro testování baterií dokáží přesně měřit všechny relevantní skutečné hodnoty všech typů baterií, a to i v případě hlubokého vybití, a detekovat jakékoli závady. Měří například napětí, kapacitu, nabití a stav 6V, 12V nebo 24V baterií. Zařízení splňují běžné mezinárodní testovací standardy, jako jsou DIN, SAE, JIS, EN, IEC, a umožňují měření startu (CA, startovací proud) nebo, v závislosti na zařízení, proudu studeného startu od 40 do 3000 ampérů (CCA, startovací proud za studena). V závislosti na produktu lze pomocí dalšího klešťového měřiče testovat také startér (nejnižší napětí volt/čas) a generátor (se zátěží i bez zátěže). Interní testovací programy umožňují proceduru řízenou pomocí nabídky. Příslušné diagnostické testovací zařízení zároveň automobilového odborníka podporuje při výměně, dokumentaci a nastavování nové baterie pro příslušné vozidlo nebo při diagnostice systému správy baterie. Ve spojení s diagnostickým nástrojem se zobrazuje i místo instalace baterie v daném voze. Přístroj pro testování baterie má navíc další funkce, jako je ochrana proti přepólování nebo vyměnitelné svorky baterie. K provedení zkušebního měření již obvykle není nutné baterii odpojovat. V neposlední řadě disponují některá zařízení pro testování baterií integrovaným teplotním senzorem a termální tiskárnou, která dokumentuje výsledky testu nebo je předává zákazníkovi. Výsledky měření jsou prezentovány v textové a grafické podobě; údaje o zákazníkovi, jako je jméno, registrační značka či vozidlo, lze zadat samostatně. Co mají všechna profesionální zařízení společné, je robustní design, což je pro odborníky v dílně a opravny nutností. Pokud máte i profesionální nabíječku baterií a startbooster, jste dobře vybaveni.

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: