Bild: Fotolia

Bild: Fotolia

Go back

SPRÁVNÝ VÝKON: NOVÉ TURBODMYCHADLO PRO UŽITKOVÁ VOZIDLA

Vedle rychlé elektrifikace užitkových vozidel je hlavním vývojovým zaměřením dodavatele BorgWarner zvýšení účinnosti klasických spalovacích motorů se současným přechodem na hybridní pohon. Podle vývojářů nabízí stále velký potenciál nabíjení spalovacích motorů pomocí turbodmychadel.

Příkladem je nové turbodmychadlo pro užitkové vozy s technologií VTG čtvrté generace (V4). Seřizovací lopatky nového dmychadla jsou seřizovány elektricky díky polohovacím silám při brzdění a požadavkům na přesnost polohy. Používá se interní servomotor CBA (Advanced-Compact-Brushless-Actuator). Podle informací by se přesnost nastavení lopatek mohla znovu zlepšit po celou dobu životnosti. Výhoda: Ovládání motoru se může blíže dostat k provozním bodům.

 

Podle společnosti BorgWarner navíc nové turbo díky nové konstrukci váží o 10 kg méně než konkurenční výrobky, což má tepelné výhody. Od studeného startu se zahřívá se rychleji a zpracování výfukových plynů se spustí také rychleji. Nová konstrukce nakonec také vede k nižšímu teplotnímu přechodu z horké turbíny na stranu chladnějšího kompresoru.

Nové turbodmychadlo V4 VTG od BorgWarner pro užitková vozidla přichází s mnoha vylepšeními. Obrázek: BorgWarner

Díky novému designu se také minimalizují štěrbiny lopatek, zejména v uzavřené poloze, což je důležité pro brzdění. To znamená, že kolem uzavřených lopatek může protékat méně výfukových plynů, zpětný tlak výfukových plynů se zvyšuje a brzda motoru pracuje efektivněji.

 

Nová pružina poháru způsobuje resetování křídla VTG. Je zcela oddělena od skříně turbíny a zároveň zajišťuje lepší tepelnou odolnost systému VTG. K tomu se přidává přepracovaná konstrukce křídla turbíny a kompresorového kola, které snižují mechanické zatížení. Podle BorgWarner se účinnost zvýšila o dvě procenta. Vedle toho by se rotační hmoty mohly ve spojení s novým ložiskem 3. generace a optimalizovaným tělesem turbíny snížit o 30 procent.

 

Nové turbodmychadlo je vhodné pro středně těžké a těžké aplikace s objemem 5 až 16 litrů. Čtvrtá generace dmychadel VTG pro užitkové vozy půjde do sériové výroby v USA od roku 2021, zpočátku v off-road verzi. Mimochodem: V budoucnu budou v případě poškození turbodmychadla přepracována také jako součást interního remanentního programu, což šetří náklady.

 

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER