Lešticí houba musí vždy přiléhat celou plochou, abyste se vyhnuli příliš velkému tlaku v jednom bodě. Naklápěním mohou zůstat po leštění stopy a hologramy. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien GmbH

Lešticí houba musí vždy přiléhat celou plochou, abyste se vyhnuli příliš velkému tlaku v jednom bodě. Naklápěním mohou zůstat po leštění stopy a hologramy. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien GmbH

Go back

Správné leštění: Máte na to grif?

Chabé a zašlé laky se mohou díky profesionálnímu leštění opět lesknout. Škrábance a hologramy zmizí. Ale tak jednoduché to není! Přinášíme vám tipy, jak dosáhnout optimálních výsledků.

Průměrný věk vozidla v roce 2018 byl hrdých 9,5 let (zdroj: KBA). I moderní barvy na bázi vody v průběhu let ztrácejí lesk, blednou a poškrábou se. Mikročástice ve vzduchu pomalu odstraňují vrstvy barvy. UV záření, vliv agresivních cizích látek a četné návštěvy myčky aut zkázu dokončují. Moderní lešticí systémy dokáží staré laky znovu oživit. V závislosti na jejich stavu a stáří se používají univerzální leštidla, speciální produkty nebo koordinované leštící systémy. Moderní laky jsou na bázi vody, většinou neobsahují silikon a mají dobré stírací vlastnosti. Leštící polštářky z plsti nebo jehněčí kůže mají větší lešticí účinek než pady vyrobené z plastové pěny. Většina výrobců vyvinula pro leštící polštářky barevný kód – modrý pad obsahuje modré leštidlo. Proto dává smysl rozhodnout se pro jednoho výrobce!

 

Povrch, který se má leštit, musí být ze všeho nejdříve dokonale vyčištěn a zbaven cizích látek. Potom odlepte ozdobné a gumové pásky a udržujte nejméně jeden centimetr odstup. Pozor: Sundejte si prsteny a náramky, které by mohly poškodit povrch! Pokud pracujete na velkých plochách, zakryjte sousední vozidla fólií, aby byla chráněna před zbytky leštidla a jemným prachem.

V závislosti na stavu barvy poté použijte rotační nebo excentrický lešticí stroj. Rotační stroje mají v závislosti na nastavení 600 až 1500 otáček za minutu a klasický držák disků M14 s povrchem suchého zipu. Mají výrazně vyšší leštící výkon. Excentrické lešticí stroje pracují výrazně pomaleji, ale provádějí kromě rotačního i orbitální pohyb. Velkou výhodou excentrických leštičů je nižší teplota, snadnější manipulace a výrazně nižší tendence vybrušovat hologramy. To samozřejmě závisí na vyvíjeném tlaku, době držení na povrchu barvy a leštícím prostředku. Výrobci lešticích produktů doporučují jedno nebo druhé zařízení podle toho, jaké máte na leštění a přístroj požadavky. Doporučenou rychlost musíte bezpodmínečně dodržovat!

Při leštění jsou důležité leštící polštářky, pasty a stroje. Dbejte pokynů výrobce a nenanášejte příliš mnoho lešticí pasty! Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien GmbH

Pro chabé a mírně poškrábané povrchy se doporučuje excentrická leštička s odpovídajícím polštářkem a jemnou lešticí pastou. Tak dosáhnete leštícího výsledku bez hologramů. Krouživými pohyby naneste pouze tolik lešticí pasty, kolik je pro danou leštící houbu předepsáno. Pracujte citlivě, kontrolujte výsledek a po každém procesu leštění očistěte povrch sprejem a leštícími utěrkami.

 

Na výrazně zašlých a silně poškrábaných površích se osvědčily vícestupňové leštící systémy. Nejprve proveďte „hrubé leštění“ pomocí rotační leštičky, pěnového nebo jehněčího padu a odpovídajícího leštidla. V závislosti na systému barev pracujte krok za krokem až do závěrečného leštění. Pokud se vytvoří hologramy (zvláště viditelné u tmavých laků), lze je vyleštit speciálním leštidlem. Během všech pracovních kroků však vždy dodržujte pokyny výrobce leštidla a opakovaně kontrolujte výsledky. V případě pochybností platí: Méně je více! Tip: Čím měkčí je lak vozidla (určete pomocí nehtu nebo tyčinky), tím nižší musí být teplota leštění a případně rychlost otáček lešticího stroje.

Speciální leštící systémy, včetně leštících past a houbiček s barevným kódováním, usnadňují práci. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien GmbH

Lešticím strojem neupravujte záhyby a hrany. Nedostatečná kontaktní plocha disku vede k nekonzistentním výsledkům a stopám. Zde se používají speciální lešticí nástavce, které vyžadují ruční práci. Lešticím strojem však vždy pohybujte v kruzích. Jednotlivé trasy přístroje se musí překrývat. Pokud lešticí houbu lehce navlhčíte, bude leštění snadnější. Po práci můžete lešticí houby vyčistit vlažnou vodou, jehněčí kůži lze po zaschnutí snadno vykartáčovat. Nyní už nic nebrání zářivému začátku jara!

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: