Obytné vozy zaručují kus nezávislosti. Trend směrem k mobilním domům pokračuje. Obrázek: Christoph Lindau, Krafthand Medien

Obytné vozy zaručují kus nezávislosti. Trend směrem k mobilním domům pokračuje. Obrázek: Christoph Lindau, Krafthand Medien

Go back

Rozmach karavanů a žádný konec

Nikdy předtím se neprodalo tolik obytných vozů jako v loňském roce. Potřeba individuální mobility na dovolené se zvyšuje. Tím se také zvyšuje potřeba servisu a poradenství v autoservisech. Jste na to připraveni?

Jen v Německu zaznamenal v roce 2020 Spolkový úřad pro motorová vozidla (Kraftfahrbundesamt, KBA) nárůst počtu obytných automobilů o 14,5 procenta, těsně za nimi následovala SUV s nárůstem o 14,1 procenta. Současně dramaticky vzrostly ceny ojetých vozidel. Pro nová vozidla uvádějí výrobci dodací lhůty až dva roky. Není divu, podle Asociace karavanového průmyslu (Caravaning Industrie Verband, CIVD) bylo v roce 2020 zaregistrováno působivých 78 055 nových obytných vozů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 44,8 procenta. Podle prognóz a v závislosti na cestovních omezeních souvisejících s pandemií bude tento trend pravděpodobně pokračovat. V případě karavanů byla míra růstu o něco nižší. 29 148 nových registrací představuje nárůst o 8,2 procenta.

Nová cílová skupina

Pro profesionály v autoservisu to znamená zajímavou cílovou skupinu, kterou lze oslovit individuálními argumenty. Protože není nic otravnějšího, než když radost z kempování kazí technické závady nebo jiné nedostatky. Kontrola před zahájením cesty na dovolenou dává vašim zákazníkům jistotu, kontrola počasí je chrání před horkem. Servis obytných vozů zahrnuje také obvyklou údržbu a opravy vozidel podle specifikací výrobce. Oblíbené základny pro karoserie obytných vozidel jsou například Mercedes-Benz Sprinter, Fiat Ducato, Volkswagen Crafter nebo Ford Transit. Vedle toho se na obytných vozech provádí takzvaná kontrola plynu a těsnosti. K tomu je nutné oprávnění pro GAP a GSP. Kontrolu a údržbu vozidel může bez problémů provádět klasická autodílna. Zákazníci budou nadšení také z důkladného čištění a přípravy vozidla, uvnitř i venku. Koneckonců se chtějí ve svém obytném automobilu cítit pohodlně.

Zajímavější je to s nástavbami, interiérovými technologiemi, výstavbou, dodávkou vody, elektřiny a plynu. Pokud se vyskytnou problémy tady nebo dojde k náhodnému poškození konstrukce, měli byste se poradit s odborníkem. Mezi společnosti v Německu, které nabízejí vhodné nástavby pro mobilní domy, patří například Knaus, Dethleffs, Hymer, Bürstner, Bresler, Hobby, Joko, Adria, Sunlight, Carthago, Cabron, Eriba, Euramobil, Westfalia nebo Tabbert. Mají své vlastní partnerské autodílny a někteří z nich nabízí mobilní služby. Jde také o otázku záruky. V každém případě doporučujeme určit interního odborníka na obytné vozy, který zná technologii transportérů a v ideálním případě sám vlastní mobilní dům.

Miřte vysoko

Aby bylo možné zvedat obytné vozy, které mají obvykle delší rozvor, jsou těžší a širší než běžné automobily, jsou nutné vhodné zvedací plošiny. V některých případech vozidla dosahují výšky 3,5 metru a délky až šest metrů, což vyžaduje další prostor v dílně. Jistotou jsou čtyřsloupové nadzemní plošiny s nosností až 6,5 tun. „V případě obytných vozů musí zvedací plošiny odolávat značnému přetížení, protože jsou často dodatečně naloženy. Strop dílny navíc musí být dostatečně vysoký, protože při 5,5 metrech už je to často těsné,“ vysvětluje Dr. Marcel Schoch, expert na zvedací plošiny a autor odborné brožury „Moderne Hebetechnik“ („Moderní technologie zvedání“).

Čtyřsloupové zvedací plošiny lze volitelně doplnit sadami pro seřízení kol. Zvedáky bez kol umožňují servisní práce na brzdách a výměnu kol, aniž by došlo ke konfliktu s nádržemi na čerstvou a odpadní vodu. Také je důležité mít volný přístup ze strany, aby byl v případě potřeby možný přistup k technickému zařízení. Delší dráhy nabízí další flexibilitu. Odpovídající výběr vhodných zvedacích plošin pro transportéry a obytné vozy najdete v katalogu WM „Vybavení dílny“.

Bez ohledu na model nebo stáří vozidla – pro obytné jsou vhodné pouze určité zvedací plošiny s odpovídající nosností. Obrázek: Rudolf Guranti, Krafthand Medien

Užitečné příslušenství

Většinou jsou to zřejmé věci, které vaše zákazníky před velkou cestou nenapadnou. Žádný čistič skla, žádná náhradní sada světel, žádné náhradní pojistky, žádný křížový klíč, žádný rezervní olej, žádné startovací kabely. Zapomněli jsme na něco? Výčet by mohl pokračovat dále. Rovněž je třeba zkontrolovat datum expirace lékárničky nebo těsnicího gelu v sadě pro opravu pneumatik. A mimochodem: U obytných automobilů by se měla zvláštní pozornost věnovat zajištění nákladu. Upevňovací pásy, upínací pavouky, úložné boxy nebo vhodná zařízení proti krádeži pro vnější oblast a kola jsou proto nezbytná. Mysleli jsme na všechno? V katalogu příslušenství WM SE určitě najdete to, co hledáte!

Bez „šťávy“ to nejde

Speciálně při poklesu teplot se zvyšují nároky na akumulátor a dynamo. K tomu se přidávají další spotřebiče, jako jsou vyhřívání zadního skla, čelního skla, sedadel nebo volantu. Podle organizace ADAC byly při výjezdech „Žlutého Anděla“ v roce 2019 na vině ze 40 % problémy s akumulátorem. Pokud jde o vozidla s pohonem na elektřinu, zkracuje použití spotřebičů významným způsobem dojezd. Elektromobily by měly vždy, když je to jen trochu možné, parkovat v garáži. Frank Mauelshagen doporučuje nastavit topení při jízdě na nižší teplotu a zapnout vyhřívání sedadel, které spotřebovává méně energie. Mimochodem: Při teplotách kolem bodu mrazu akumulátor bezprostředně po jízdě připojte k nabíjení. Nevychladne a déle si zachová svou kapacitu. Při nabíjení z elektrické sítě je navíc dobré použít funkci předehřátí.

Skladatel: Georg Blenk

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: