Nová vozidla musí být nyní vybavena rádiem DAB+, starší auta lze jednoduše dovybavit. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien

Nová vozidla musí být nyní vybavena rádiem DAB+, starší auta lze jednoduše dovybavit. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

Příjem digitálního rádia: DAB+ pro všechny!

Od 21. 12. 2020 musí být podle § 48 odst.| 4 telekomunikačního zákona všechna nově registrovaná vozidla vybavena rádiem s DAB+. Nařízení se vztahuje na všechny nové osobní automobily kategorie M. Zajímavá je však i dodatečná montáž, protože DAB+ nabízí vyšší kvalitu a řadu dalších funkcí.

Více dat, lepší kvalita

DAB je zkratka pro Digital Audio Broadcast. V DAB a DAB+ nejsou rozhlasové signály frekvenčně modulované (FM) jako při analogovém příjmu FM nebo amplitudově modulované (AM) jako při příjmu středních vln, ale jsou přenášeny v digitální podobě. To se provádí i pozemní cestou, například prostřednictvím rádiových stožárů. DAB+ je dalším vývojem DAB. To znamená, že s DAB+ lze v rámci společné vlnové sítě přenášet ještě více datových paketů nezávisle na jednotlivých vysílačích, a to v lepší kvalitě. Mluví se o multiplexních paketech, což znamená, že vedle zvukových souborů lze na frekvenci přenášet také textové nebo obrazové soubory. Je možný i přenos přes satelit. Příjem je zcela nezávislý na internetu.

 

Odpadá tak zdlouhavé vyhledávání stanic, statická elektřina nebo ruční zadávání frekvence oblíbené stanice. Další výhoda: názvy kapel, obrázky, zprávy a texty písní lze přenášet a zobrazovat na displeji ve vozidle. V zásadě však rádia DAB+ spotřebovávají o něco více energie, což hraje roli přinejmenším u přenosných zařízení s bateriovým provozem. Na autobaterii by to nemělo mít vliv, pokud nehrajete hodiny na místě.

Pokrytí

Podle online platformy www.dabplus.de je v současné době možné přijímat až 60 stanic v závislosti na regionu. Rádia DAB+ vyhledávají dostupné stanice automaticky. Jedná se o kombinaci přibližně 30 stanic přijímaných po celé zemi a regionálních nabídek až po kanály pro kutily a děti. Jednotlivé vysílače jsou seskupeny do regionálních a národních balíčků v souladu s technologií multiplexu. DAB+ lze přijímat i v zahraničí. Pokrytí je však velmi proměnlivé.

Dovybavení

Autorádia s funkcí DAB+ lze namontovat také dodatečně. Zařízení, včetně antény na čelním skle, jsou stále levnější a lze je snadno instalovat do standardního slotu. Existuje však také velké množství řešení specifických pro danou značku, která nahrazují původní zábavní jednotku a vedle příjmu DAB+ obsahují řadu dalších funkcí, jako je navigační systém, nebo přes Bluetooth umožňují integraci chytrého telefonu. Do architektury vozidla jsou integrovány prostřednictvím sběrnice CAN a mají také vlastní anténu DAB+.

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand-Medien

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: