Endoskopy umožňují zobrazit detail bez pracné demontáže součástí. Obrázek: Busching

Endoskopy umožňují zobrazit detail bez pracné demontáže součástí. Obrázek: Busching

Go back

Pohled dovnitř: Endoskopy nejsou jen užiteční pomocníci

V minulosti se lidé spoléhali na svůj sluch; dnes pohled do motoru zajišťuje diagnózu a současně dokumentuje poškození. Co dokáží moderní endoskopické kamery?

Výraz „endoskopie“ je známý z lékařského prostředí. Jako diagnostická pomůcka slouží tuhá nebo pružná kovová sonda s přední a/nebo boční kamerou. V servisu vozidel mají smysl zvláště endoskopické systémy s kamerou. Právě přesně tam, kde existuje podezření na poškození, ale kontrola by nejprve vyžadovala zdlouhavou demontáž součástí. Hlavními oblastmi použití jsou vnitřní kontroly motoru, stejně jako kontrola nosníků rámu, ventilačních šachet nebo keramické vrstvy filtru pevných částic. Pomocí vhodných sond je však také možné nahlédnout do těžko přístupných oblastí motoru. Investice do profesionálního endoskopu rozhodně stojí za to. Jaký je ale rozdíl mezi zařízeními?

Podívejte se do trubice

Ve skutečnosti dříve existovaly zrcadlové systémy vedené v trubkách, které umožňovaly pohled do vnitřních dutých prostor. To však bylo možné jen ve velmi omezené míře, protože jednoduše chybělo světlo a nebylo možné změnit nastavení. Teprve po vývoji optických skleněných vláken bylo možné implementovat moderní endoskopy, které byly i nadále vyvíjeny. Speciální zrcadlové systémy, které byly variabilně nastavitelné, poskytují různé úhly pohledu.

 

Dnes se používají kamerové systémy nebo speciální obrazové snímače, které vysílají digitální signál na paměťové médium nebo na obrazovku. Potřebné světlo poskytují LED diody. Pružné sondy jsou obvykle konstruovány jako kovové sondy a jsou dlouhé přibližně jeden metr. Hlava sondy může být nastavena pomocí tažných lanek. Spolu s kamerou jsou v závislosti na modelu možné variabilní pozorovací úhly až do 360°. Kromě toho lze části obrazu také přibližovat a upravovat i míru osvětlení. Pokud jde o pohyblivé části nebo chcete-li zachytit několik částí objektu, můžete pořizovat snímky i videozáznamy. Levnější zařízení mají rozlišení obrazu 320 x 240 pixelů, o něco dražší zařízení alespoň 640 x 480 pixelů. Data jsou ukládána na paměťovou SD kartu. Obecně se obrázky a videa zobrazují na TFT obrazovce odolné proti poškrábání, která je umístěna v robustním krytu. Ovládací panel je umístěn pod obrazovkou. V závislosti na modelu jsou integrovány různé funkce, například přiblížení, ovládání intenzity světla nebo funkce zesílení.

Systémy s jednou nebo dvěma kamerami

Endoskopy s kamerou mají funkci zrcadlení a otáčení, takže můžete změnit úhel pohledu z přímého „pohledu dopředu“ o 110–150°. Polotuhé kovové sondy jsou k dispozici v různých průměrech (4,5–5,5 mm) a stupněm krytí IP67 jsou prachotěsné a chráněné proti dočasnému ponoření do kapalin. Sondy k prozkoumání prostoru motoru mají obvykle větší hlavu kamery (příklad: 28 mm) a někdy také splňují třídu krytí IP68. V závislosti na modelu lze hlavou sondy pohybovat v různých směrech pomocí otočného ovladače. Endoskopy se dvěma kamerami nemají zrcadla. Technik mechatroniky může přepínat mezi dvěma kamerami tam a zpět a upravovat tak požadovaný pozorovací úhel.

Prezentace pomocí chytrého telefonu nebo tabletu

Nejnovější generace endoskopů nemá vlastní řídicí jednotku včetně displeje. Síťový bezdrátový prvek (wi-fi) přenáší data přímo do chytrého telefonu nebo tabletu pomocí sítě WLAN. Příslušnou aplikaci lze stáhnout zdarma. Výhoda: Všechny obrázky a videa v zařízení lze zobrazovat okamžitě a podle toho je uložit a přeposlat. Takové endoskopy jsou k dispozici s nastavitelnou sondou a technologií jedné nebo dvou kamer.

Úspora času i peněz

Bez ohledu na to, která verze zařízení přichází v úvahu, endoskopy značně usnadňují řešení problémů. Náhled detailu tvoří základ pro další postup a usnadňuje rozhodování, zda provést opravu nebo ne. Další výhoda: Zákazníkům servisu můžete ukázat zdokumentovaný obrazový i video záznam a prokázat tak poškození. Riskněte pohled do skrytých míst!

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: