Bezpečnost při manévrování zajišťuje dodatečné couvací LED světlo. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien

Bezpečnost při manévrování zajišťuje dodatečné couvací LED světlo. Obrázek: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

Paprsek a synové: Dodatečné systémy světel pro nákladní automobily

Ať už pracovní světla, mlhová světla nebo světla pro denní svícení. Existuje mnoho způsobů, jak vybavit nákladní automobil přídavným světlem a zajistit lepší viditelnost a především bezpečnost.

Moderní užitková vozidla jsou již standardně vybavena osvětlovací technologií LED. Starší modely lze dovybavit například denními nebo zadními LED světly. Smysl dává také doplnění couvacích nebo pracovních světel, obrysových a bočních obrysových světel a montáž dalších couvacích světel. Nemusí to vždy být světelná jednotka LED, ale výhody jsou zřejmé. Tato technologie šetří palubní síť tím, že spotřebovává méně energie, a je odolnější než klasické žárovky.

Co by mělo být, musí být

Předpisy o silničním provozu přesně stanovují, jakými doplňkovými systémy světel musí být nákladní vozidlo a přívěs vybaven. Žlutá boční obrysová světla jsou povinná pro vozidla a přívěsy delší než šest metrů. Obrysová světla mohou být instalována na vozidlech o šířce 1,80 a musí být u vozidel překračující šířku 2,10 m. Svítí bíle dopředu a červeně dozadu. Často je poznáte podle jejich šikmých gumových ramen. Vedle toho se u osvětlovacích systémů musí dodržovat předpisy ECE R48. Určují, která další světla, světlomety nebo zadní světla mohou, ale nemusí být připojena. Obtížné to je s takzvaným „laděním světla“, jako je osvětlení mřížky chladiče nebo barevná obrysová světla. Změny tohoto druhu by se měly řešit s odborníkem z testovací organizace. Pokud osvětlení nesplňuje zákonné požadavky, zaniká provozní licence vozidla.

Dodatečné osvětlení

Dodatečné osvětlení má smysl zejména při dálkové přepravě, při nakládce a vykládce nebo při odpojování přívěsů. Například pro nákladní automobily s hmotností od 3,5 do 12 t jsou povoleny až čtyři světlomety, pro vozidla od 12 t až šest, i když v provozu mohou být současně pouze čtyři. Přídavné světlomety zlepšují viditelnost při jízdě v noci a zajišťují větší bezpečnost. To platí také pro dodatečná mlhová světla. Zajímavé jsou také dodatečně namontovaná pracovní světla nebo světlomety bezpečnostní zóny. Osvětlují zónu bočního nakládání nebo oblast zadního zvedáku. Další příklad: Odstavené a neosvětlené přívěsy představují v noci vždy velké nebezpečí. Specialisté na osvětlení ve společnosti Hella nedávno představili soběstačný parkovací osvětlovací systém Park-Safety-Fix (PS-Fix). Akumulátorový zdroj energie umožňuje aktivní osvětlení přívěsů bez tažného vozidla.

Četné varianty

Existuje hodně důvodů, proč nákladní vozidla a přívěsy vybavit dodatečným osvětlením. Máme také mnoho možností. Jen v katalogu WM „Osvětlení nákladních vozidel“, který vznikl ve spolupráci s Herth+Buss, nabízíme kolem 7600 speciálních dílů – od náhradních světlometů, denních světel, odrazových světel až po kabelové svazky a žárovky. Interaktivní čísla položek poskytují další informace o produktu a také pokyny k obsluze a instalaci. Abyste stáli vždy v tom správném světle!

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER

Melden Sie sich für unseren monatlichen Newsletter an: