Obrázek: Adobe stock

Obrázek: Adobe stock

Go back

Digitální servisní knížka při práci v servisu

Téměř všichni výrobci vozidel se nyní spoléhají na digitální záznam servisních prací. Dny klasické tištěné servisní knížky, včetně razítka servisu, skončily. Změna čeká jak zákazníky servisu, tak také automobilové společnosti.

 

Digitální servisní knížka a dokumentace údržbářských prací patří v mnoha autoservisech ke každodennímu životu. Jiné podniky jsou spíše zdrženlivé. To platí zejména pro značky vozidel, na které se nesoustředí tolik pozornosti. Skutečný objem osobních automobilů s digitální servisní knížkou se často podceňuje.

 

MARKUS GRÜNEWALD
Trenér a odborník na digitální servisní knížku

Výrobci jako jsou Mercedes-Benz, Mazda nebo BMW používají online dokumenty již dobrých deset let. Škoda zavedla digitální servisní knížku v roce 2013, v červnu 2016 ji následovaly značky jako Audi a VW. Takže téma nabývá stále více a více na rychlosti. Při každodenní práci v servisu vyvstává otázka, jaké požadavky je nutné pro přístup k digitální servisní knížce splnit.

 

Podle nařízení EU 566/2011 jsou výrobci vozidel povinni poskytovat přístup k digitálním servisním certifikátům na volném trhu – a to bezplatně. Technické požadavky se liší podle výrobce. Zatímco koncerny VW, Mazda nebo Ford spoléhají na jednoduchý přístup v prohlížeči, pro vozidla od Mercedes-Benz nebo BMW potřebuje automobilový profesionál malý rozšiřovací program Java Virtual Machine (JVM). Tyto další programy se v příslušném prohlížeči obvykle spravují pod termínem add-on.

 

Pokud jsou technické požadavky splněny, je nutné se zaregistrovat na portále výrobce. Obzvláště jednoduchý je proces na stránkách portálu „ERWIN“ koncernu VAG. Jednorázová registrace zajišťuje přístup pro všechny ostatní značky koncernu. Příslušná stránka formuláře je jednoduchá a nevyžaduje žádné další ověřování dat.

 

Tip: Jako typ zákazníka vyberte možnost „Firma“, jinak nelze digitální servisní plány použít.

V případě Bayerische Motorenwerke se portál nazývá Aftersales-Online-System (AOS) a vztahuje se na vozidla BMW, BMW Motorrad, MINI a Rolls Royce. Stránka registračního formuláře je také jednoduchá, ale musí být přiložen doklad o povolení k používání. Zpravidla stačí karta servisu, kterou lze připojit jako přílohu. (Mimochodem BMW přenáší údaje o údržbě přímo do vozidla nebo je ukládá do klíče k vozidlu). Pokud jde o Ford a Mazdu, je prvním krokem registrace na stránce portálu. Jakmile obdržíte uživatelské jméno, můžete přejít k druhému kroku procesu. Oprávnění k používání je nutné prokázat živnostenským listem a průkazem totožnosti. K tomuto účelu postačí krátký e-mail, který bude obsahovat uživatelské jméno a odpovídající dokumenty v příloze. U značky Mercedes-Benz je registrace poněkud skrytá ve struktuře nabídky. Jakmile se otevře úvodní stránka, vyberte kartu „Informace o servisu a náhradních dílech“ a v přehledu na levé straně vyberte kartu „Digitální servisní knížka“ (DSB). Nyní se dostanete k registraci.

Webové formuláře pro digitální servisní knížky mají většinou podobný formát jako tištěné servisní knížky. Někteří výrobci vozidel na svých platformách navíc servisům nabízejí užitečné doplňkové funkce. Mimochodem: Honda a Land Rover neposkytují nezávislým automobilovým společnostem přímý způsob, jak vytvořit digitální záznam o servisu. Záznam provádí sami poté, co jim na uvedenou e-mailovou adresu zašlete neformální e-mail. V příloze musí být faktura pro zákazníka a doklad o provedeném servisu. Záznam je následně potvrzen a slouží jako doklad pro zákazníky servisu. Ve výsledku to všechno vypadá jako úsilí navíc. Pokud jste však přihlášeni do běžných portálů pro servisy, je vyplnění digitální servisní knížky rychlé a chrání před případnými problémy se zárukou. Doklady jsou mnohem přesnější, manipulace je obtížná. V případě Mercedes-Benz a koncernu VW se při zadávání údajů o údržbě zobrazí také případné další práce. Tak dosáhneme větší transparentnosti pro zákazníky vašeho servisu.

Obrázek: Markus Grünewald

Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien

Go back

NEWSLETTER