Bezpečná plošina: Péče a údržba hydraulických ramp
Hydraulické rampy jsou jedním z nejdůležitějších technických zařízení v automobilové dílně. Stačí selhání jedné rampy a vznikají problémy s flexibilitou, využitím a se zpracováním objednávek. Preventivní péče a pravidelná údržba systémů mají proto nejvyšší prioritu.
Hydraulické rampy jsou vystavovány vysokému zatížení, a tudíž i opotřebení. Čím vyšší je frekvence používání, tím vyšší je namáhání. Pravidelná údržba zabraňuje předčasnému opotřebení a především funkčním a bezpečnostním škodám. Není rampa jako rampa. Existují nadzemní, podlahové, jednosloupové, dvousloupové a nůžkové hydraulické rampy nebo zvedáky bez kol, abychom jmenovali jen nejběžnější příklady. Různé údržbářské práce je nutné provádět v závislosti na typu a na tom, zda se jedná o elektromechanickou nebo hydraulickou rampu.
Hydraulickou rampu však musíme v první řadě pravidelně čistit. Dílenské chemikálie a prostředky mohou napadat a poškozovat součásti. To se týká zejména hydraulických hadic, ložisek, těsnění a gumových desek. V zimě přispívá silniční sůl k tvorbě koroze na ocelové konstrukci. V každodenním provozu platí: Před každým použitím rampy zkontrolujte, že je vše v pořádku. Kontrola rámu, zvedacích ramen, nosných prvků, hadice, zámků, šroubů, matic a ovládací skříňky, včetně funkce „nouzové zastavení“, je povinná. Pokud existují sebemenší pochybnosti o bezpečnosti, musí být vyjasněny!

Úřední kontrola
Podle vyhlášky o bezpečnosti práce (BetrSichV) a nařízení DGUV 100-500 (dříve BGR 500) je povinné, aby provozní bezpečnost a technický stav zdvihací plošiny zkontrolovala před prvním uvedením do provozu a poté nejméně jednou ročně „kvalifikovaná osoba“. Tato osoba musí mít osvědčení o odborné způsobilosti pro kontrolu zdvihacích pracovních plošin. Období a rozsah kontrol vychází z výsledků provedeného posouzení rizik. Samotná kontrola se v zásadě skládá z podrobné vizuální a funkční kontroly a provádí jí příslušné specializované společnosti nebo také výrobce hydraulických ramp. Zakončena je pečetí o provedení kontroly a zápisem do kontrolní knihy. Kontroly může provádět i váš vlastní zaměstnanec, pokud se prokáže jako kvalifikovaná osoba podle BetrSichV a TRBS 1203.
Pravidelná údržba
Po celý rok provozu je nutná pravidelná údržba. Plošina musí být odpojena od napětí a elektrické sítě. Každý týden promazávejte kluzné plochy a všechny pohyblivé části, například klouby otočných ramen. Hřeby, čepy nosných ramen, rovnoběžná lana, vřetena a přídržné šrouby (například pro zvedání vřeten) se kontrolují měsíčně. Přebytečné a znečištěné mazivo se časem hromadí zejména na vřetenech, nosných maticích, lanových kladkách nebo řetězových vedeních. Mazivo je nutné odstranit, odpovídajícím způsobem zlikvidovat a znovu aplikovat. Speciální vřetenové oleje vážou méně nečistot. Jednoduché mazivo není vhodné. To platí zejména pro zdvihací plošiny s automatickým mazáním vřetena. V případě elektrohydraulických plošin se kontrolují netěsnosti všech vedení a hladina nádrže na hydraulický olej, v případě potřeby se provede výměna oleje a odvětrávání. Tažné prvky, jako jsou řetězy, ocelová lana nebo klínové řemeny, se mohou v průběhu času roztáhnout. Proto se musí kontrolovat, seřizovat a v případě potřeby vyměnit. Varování! Pokud jsou zdvihací plošiny vystaveny povětrnostním vlivům, servisní doby se výrazně zkracují! Používejte plán údržby a mazání. Můžete v něm zaškrtávat kontrolní body a dokumentovat kontroly. Tak budete mít přehled. Každá hydraulická rampa je technicky odlišná. Proto vždy dodržujte jednotlivá doporučení pro údržbu a maziva a doporučené intervaly kontroly od výrobce!
Mimochodem: Zdvihací plošiny mohou samostatně používat pouze zaměstnanci starší 18 let. Takový zaměstnanec musí být k práci s rampou způsobilý, řádně proškolený a pověřen operací.
Skladatel: Georg Blenk, Krafthand Medien